Yapım Sistemleri!
Yapım Sistemleri!

Ahşap Ev Yapım Sistemleri!
Ahşap ev genelleme bir isimdir. Kütük ev, ağaç ev, tomruk ev, kalas ev yada ahşap panel ev,ahşap karkas ev gibi tanımlamalar ise daha özel bir tanımlamadır.Bu ayırımda asıl önemli nokta yapının sistemidir.

Ahşap ev yapımı iki şekilde oluyor.Birincisi yığma sistem denilen; kütük, tomruk ya da kalasların üst üste yığılmasıyla duvarların oluşturulduğu sistemdir.Bu sistemde kolonlar ve kirişler yok ve tüm duvarlar taşıyıcı sistem vazifesini görüyor. Her bir duvar elemanı yukarıdan aldığı yükü bir alttaki duvar elemanına iletiyor. Bu sistem kagir ya da kargir veya çantı sistem olarakta adlandırılıyor. Uygun duvar kalınlığı kullanıldığında ekstra izolasyona ihtiyaç duyulmuyor,ahşabın yüksek ısı yalıtma özelliği sayesinde 9-10 cm duvar kalınlığı soğuk iklim bölgelerinde bile yeterli olabiliyor. 

Diğeri ise karkas ya da başka bir deyişle panel ahşap ev sistemi. Bu yapıda taşıyıcı sistem ahşap iskelet ile oluşturuluyor. Duvar elemanları,ahşap taşıyıcı iskelet üzerine uygulanan, içeride OSB, alçıpan/betopan ya da lambriden, dış düzeyde ise OSB ve yalı baskı (ahşap siding) 'den oluşuyor. Cam yünü, XPS gibi izolasyon malzemeleri ile iç ve dış duvarların arasında ayrıca izolasyon yapılıyor. 

Karkas ahşap evler,sanıyorum kullanılan malzemelerin içinde yapay malzemeler olması nedeniyle bana pek doğal gelmiyor. Panel ahşap evleri daha çok kaplama ev gibi düşünüyorum, yani içten ve/veya  dıştan ahşap kaplama yapılmış prefabrik bir ev ile karkas ahşap ev arasında pek bir fark göremiyorum tek fark iskelet sistemi ve bunun için benim tercihim %100 ağaç,ahşap kullanılarak yapılan yığma kütük ev. 

Bu ayrımı da yapıp karkas ahşap ev mi, kütük ev mi istediğimize karar verdikten sonra sıra geliyor ne tür bir ağaç kullanacağımıza. Ben kütük evde karar kıldığımdan dolayı yazımın devamı yığma ahşap evlerle ilgili olacak.

yukarı